A A A K K K

Пояснювальна записка до проекту наказу Фонду державного майна України "Про внесення змін до деяких наказів ФДМУ"

від 28 лютого 2012 р.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Фонду державного майна України "Про внесення змін до деяких наказів ФДМУ"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект акта розроблено у зв'язку і з прийняттям Закону України "Про Фонд державного майна України" та Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" з метою приведення нормативно-правових актів Фонду державного майна України у відповідність до вимог вказаних законів та Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Проектом акту пропонується:

1. Внести зміни до наступних наказів Фонду державного майна України:

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності" від 14 березня 2002 року N 479.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок анулювання сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання та їх поновлення після анулювання" від 27 березня 2006 р. N 513.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Порядку перевірки документів громадської організації, що претендує на визнання статусу саморегулівної організації оцінювачів" від 19 грудня 2001 р. N 2357.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Загальних вимог до навчальних програм навчання оцінювачів та підвищення їх кваліфікації" від 15 квітня 2004 року N 754.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок укладання угоди про співробітництво з професійної підготовки оцінювачів" від 29 жовтня 2001 року N 1977.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії" від 13 листопада 2002 р. N 1997.

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Порядку роботи Наглядової ради з питань оціночної діяльності" від 08.05.2002 № 791;

- Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок стажування фізичних осіб, які пройшли навчання за програмою базової підготовки оцінювачів" від 30.10.2001 № 1996.

Відповідно до абзацу 12 частини 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" на Фонд держаного майна покладено повноваження щодо ведення у визначеному ним порядку Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, які здійснюють оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність за відповідними напрямами (спеціалізаціями), а також за окремим напрямом (спеціалізацією) для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, для включення (виключення) таких суб'єктів оціночної діяльності до Переліку суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання, як органів, уповноважених здійснювати оцінку для випадків, встановлених Податковим кодексом України і таких, що мають право здійснювати оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (у тому числі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації), який ведеться центральним органом державної податкової служби у визначеному ним порядку та оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.

Крім того, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" від 13 січня 2012 року N 4336-VI передбачено, що оцінки майна, майнових прав для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (у тому числі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації), здійснюється відповідно до законодавства з питань оціночної діяльності з урахуванням пункту 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання приватної форми власності, виключним видом діяльності яких є оцінка для цілей оподаткування.

У зв'язку з цим виникла необхідність приведення у відповідність Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності" від 14 березня 2002 року N 479 та уточнення порядку видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності у відповідності з напрямами та спеціалізаціями у межах кожного напряму відповідно до поділу Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, які здійснюють оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність за відповідними напрямами (спеціалізаціями), а також за окремим напрямом (спеціалізацією) для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства.

Згідно абзаців 8, 13 частини 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України організовує професійну підготовку оцінювачів, затверджує вимоги до керівників суб'єктів оціночної діяльності та оцінювачів, що працюють у їх складі; здійснює методичне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, затверджує методики та приймає нормативно-правові акти, у тому числі правила організації системи зовнішнього контролю якості, які містять правила організації, випадки, порядок, строки та періодичність проведення перевірок системи зовнішнього контролю якості, порядок рецензування звітів про оцінку (актів оцінки майна), а також можливості та способи відшкодування завданої шкоди (збитків).

У зв'язку з цим виникла необхідність приведення у відповідність Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок анулювання сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання та їх поновлення після анулювання" від 27 березня 2006 р. N 513 та внесення до нього змін в частині доповнення переліку підстав, за наявності яких можливе анулювання сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності Фондом державного майна України, а саме: невідповідністю суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання вимогам системи зовнішнього контролю якості, у тому числі вимогам до керівників суб'єктів оціночної діяльності та оцінювачів, що працюють у їх складі.

Згідно абзацу 10 частини 5 статті 5 ЗУ "Про Фонд державного майна" Фонд державного майна України визнає статус саморегулівних організацій оцінювачів, їх об'єднань та здійснює контроль за додержанням ними правил громадського регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Оскільки на Фонд державного майна України покладено повноваження з визнання статусу не лише саморегулівних організацій оцінювачів, а й їх об'єднань, то виникла необхідність поширення дії норм наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Порядку перевірки документів громадської організації, що претендує на визнання статусу саморегулівної організації оцінювачів" від 19 грудня 2001 р. N 2357 і на об'єднання саморегулівних організацій оцінювачів та внесення відповідних змін.

Згідно абзацу 7 частини 5 статті 5 ЗУ "Про Фонд державного майна" Фонд державного майна України утворює відповідно до Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" Наглядову раду з питань оціночної діяльності з числа представників Фонду державного майна України, представників, делегованих іншими органами державної влади, представників громадських організацій, науковців, фахівців у сфері оціночної діяльності; інші консультативні, дорадчі, допоміжні органи та організовує їх роботу, бере участь у їх роботі.

Таким чином, норми наказів Фонду державного майна України "Про затвердження Загальних вимог до навчальних програм навчання оцінювачів та підвищення їх кваліфікації" від 15 квітня 2004 року N 754, "Про затвердження Положення про порядок укладання угоди про співробітництво з професійної підготовки оцінювачів" від 29 жовтня 2001 року N 1977, "Про затвердження Порядку роботи Наглядової ради з питань оціночної діяльності" від 08.05.2002 № 791 повинні бути приведені у відповідність із вищевказаними нормами.

До повноважень Фонду державного майна України також відноситься і затвердження складу та порядку роботи екзаменаційних комісій з професійної підготовки оцінювачів, організація їх роботи, затвердження програм навчання та складання іспитів. У зв'язку з цим норми наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії" від 13 листопада 2002 р. N 1997 потребують внесення змін та приведення у відповідність до Закону України "Про Фонд державного майна України".

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту наказу є методичне врегулювання питань оцінки, приведення нормативно-правових актів Фонду державного майна України у відповідність з Законами України "Про Фонд державного майна України", "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" та досягнення єдності методичного і організаційного забезпечення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

- Конституція України від 28.06.1996 року.

- Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

- Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
- Закон України "Про Фонд державного майна України" від 09.12.2011 р. № 4107-VI.

- Закон України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17 березня 2011 року N 3166-VI.

- Закон України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 р. N 2658-III.

- Інші нормативно-правові акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту акту додаткових витрат Державного бюджету не вимагає.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта потребує погодження з Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

Проект акту не містить у собі правил та процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери, тому не потребує погодження з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Прогноз результатів

У разі прийняття проекту наказу буде приведено у відповідність нормативно-правові акти Фонду державного майна України у відповідність до Закону України "Про Фонд державного майна України" від 09.12.2011 р. № 4107-VI та Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки".

Голова ФондуО. Рябченко

"___"____________________ 2012 р.