Про внесення змін до Закону України "Про приватизацію державного майна"
від 13 травня 2009 р.
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до Закону України "Про приватизацію державного майна"
Верховна Рада України постановляє:
Внести зміни до Закону України "Про приватизацію державного майна" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 17, ст. 122 з наступними змінами), виклавши його в такій редакції:
"ЗАКОН УКРАЇНИ
Про приватизацію державного майна
Цей Закон регулює правові, економічні та організаційні основи приватизації майна, що перебуває в державній власності.
Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Поняття та мета приватизації
1. Приватизація державного майна (далі - приватизація) - відчуження майна, що перебуває у державній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.
Стаття 2. Основні терміни
1. У цьому Законі нижче наведені терміни вживаються в такому значенні:
1) аукціон - спосіб продажу об'єкта приватизації, що полягає в передачі права власності на нього покупцю, який запропонував у ході торгів найвищу ціну;
2) відкриті торги - спосіб продажу об'єкта приватизації, підготовка якого може здійснюватися за участю радника (уповноваженої особи), та за яким шляхом відбору найкращої пропозиції, що надійшла від покупців, за критеріями, встановленими умовами та правилами торгів, визначається переможець;
3) викуп - спосіб продажу об'єкта, що не передбачає конкуренції покупців;
4) гарантійний внесок (гарантія) - грошовий внесок для забезпечення будь-яких вимог, передбачених умовами конкурсу, відкритих торгів та аукціонів;
5) єдиний майновий комплекс - сукупність усіх видів майна державного підприємства або його структурних підрозділів (зокрема, цехів, виробництв, дільниць тощо, що можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні юридичні особи із складенням розподільного балансу), призначеного для їх діяльності, у тому числі земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги за зобов'язаннями, в яких підприємство є кредитором, право на торговельну марку або інше позначення, а також інші права, якщо інше не встановлено договором або законом;
6) контрольний пакет акцій - пакет акцій у розмірі понад 50 відсотків статутного капіталу публічного (відкритого) акціонерного товариства, що дає можливість юридичній або фізичній особі здійснювати вирішальний вплив на діяльність відповідного суб'єкта господарювання;
7) конкурс з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (далі - конкурс) - спосіб продажу об'єкта приватизації, що полягає в передачі права власності на нього покупцю, який запропонував найвищу ціну та взяв зобов'язання виконати умови конкурсу;
8) об'єкти великої приватизації - єдині майнові комплекси підприємств, що на момент прийняття рішення про приватизацію (продаж) мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави або мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг); акції акціонерних товариств, утворених у процесі корпоратизації, що на момент прийняття рішення про приватизацію (продаж) мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави або мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг); акції публічних (відкритих) акціонерних товариств, що перебувають у процесі продажу і на момент затвердження уточненого плану розміщення акцій мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави або мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг); (АМКУ)
9) об'єкти малої приватизації - єдині майнові комплекси державних підприємств та їх структурних підрозділів, які можуть бути виділені в самостійні юридичні особи (у тому числі ті, що передані в оренду, перебувають у процесі реструктуризації), вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу акціонерних товариств; окреме індивідуально визначене рухоме та нерухоме майно (у тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення); майно, що залишилося після закінчення процедури ліквідації державних підприємств, визнаних банкрутами; майно державних підприємств (крім майнових комплексів, що належать до об'єктів середньої та великої приватизації), що не були продані як єдині майнові комплекси; державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств;
10) об'єкти незавершеного будівництва (у тому числі законсервовані об'єкти) - будівлі, споруди, передавальні пристрої, що фактично не експлуатуються через перебування у недобудованому стані;
11) об'єкти середньої приватизації - єдині майнові комплекси підприємств, державних господарських об'єднань, їх структурних підрозділів, вартість майна яких достатня для формування статутного капіталу публічного (відкритого) акціонерного товариства; акції публічного (відкритого) акціонерного товариства, утвореного в процесі приватизації та корпоратизації (крім об'єктів великої приватизації); акції публічних (відкритих) акціонерних товариств, створених на базі підприємств агропромислового комплексу;
12) об'єкти соціально-культурної сфери - об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи, санаторно-курортних закладів, будинки і табори відпочинку, профілакторії та інші об'єкти спеціально призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об'єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств, перебувають на балансах підприємств, у разі їх не включення до складу майна, що передається у комунальну власність;
13) окреме індивідуально визначене майно - рухоме та нерухоме майно (в тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення);
14) офіційні друковані видання державних органів приватизації - Державний інформаційний бюлетень про приватизацію, додаток до нього;
15) підприємства, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, - підприємства, результати діяльності яких забезпечують економічну незалежність, розвиток та безпеку держави. Перелік та критерії таких підприємств визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики;
16) підприємство, що має ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), - підприємство, яке має частку на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), що перевищує 35 відсотків, або разом з не більше ніж двома іншими підприємствами має на такому ринку сукупну частку, що перевищує 50 відсотків, або не більше, ніж з чотирма іншими підприємствами має на такому ринку сукупну частку, що перевищує 70 відсотків;
17) передприватизаційна підготовка - комплекс організаційних, фінансових, економічних та технічних заходів, які здійснюються до прийняття рішення про приватизацію державного майна і спрямовані на створення сприятливих умов для реформування державної власності підприємств та їх адаптації до ринкових умов як суб'єктів підприємницької діяльності;
18) радник (уповноважена особа) - юридична особа (об'єднання юридичних осіб), яка згідно з договором, укладеним з Фондом державного майна України, бере на себе зобов'язання щодо надання за відповідну плату послуг з підготовки об'єкта до приватизації та пошуку потенційних покупців;
19) реєстраційний внесок - грошовий внесок, який сплачується на рахунок державного органу приватизації за реєстрацію покупців для участі в конкурсах, відкритих торгах або аукціонах;
20) реструктуризація публічних (відкритих) акціонерних товариств - здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на підвищення інвестиційної привабливості об'єкта приватизації, збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції та підвищення ефективності виробництва;
21) реорганізація державного підприємства (далі - реорганізація) - припинення підприємства шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення з наступним переданням всього свого майна, майнових прав та обов'язків новоствореному підприємству.
Стаття 3. Пріоритети та принципи приватизації
1. Основними пріоритетами приватизації є підвищення ефективності функціонування державного сектору економіки, оптимізація його структури при збереженні впливу держави на стратегічні галузі економіки України.
2. Приватизація здійснюється на основі принципів:
законності;
державного регулювання та контролю за виконанням умов приватизації;
надання пільг для придбання державного майна членам трудових колективів підприємств, що приватизуються, та забезпечення їх соціальної захищеності;
продажу об'єктів приватизації з урахуванням їх індивідуальних особливостей виключно за кошти;
забезпечення відкритості та прозорості процесу приватизації, конкурентності продажу;
урахування особливостей приватизації об'єктів агропромислового комплексу, гірничодобувної промисловості, незавершеного будівництва, малих державних підприємств, підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, об'єктів науково-технічної сфери, підприємств оборонно-промислового та паливно - енергетичного комплексів.
Стаття 4. Законодавство України про приватизацію
1. Законодавство України про приватизацію складається з цього Закону та інших законів України з питань приватизації.
2. Дія цього Закону не поширюється на відносини у сфері відчуження:
природних ресурсів;
об'єктів державного житлового фонду, у тому числі гуртожитків, незалежно від того входять вони чи не входять до єдиного майнового комплексу державного підприємства, що підлягає приватизації;
державного майна шляхом передачі у комунальну власність.
3. Відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами Автономної Республіки Крим.
4. Відчуження майна, що перебуває у комунальній власності, регулюється цим Законом, іншими законами з питань приватизації та здійснюється органами місцевого самоврядування.
5. Об'єкти, що розташовані за кордоном і на які відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, визнано право державної власності України, приватизуються з урахуванням таких договорів.
Стаття 5. Об'єкти приватизації
1. До об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належать:
єдині майнові комплекси підприємств;
структурні підрозділи підприємств, на базі яких можуть бути створені єдині майнові комплекси, якщо при їх виділенні у самостійні підприємства не порушується технологічна єдність виробництва з основної спеціалізації підприємства, з структури якого вони виділяються;
земельні ділянки, що перебувають у державній власності і на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації;
об'єкти незавершеного будівництва;
окреме індивідуально визначене майно;
акції (частки, паї), що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій, підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності;
об'єкти соціально-культурної сфери.
2. Не підлягають приватизації об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства.
До об'єктів, що мають загальнодержавне значення, належать майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення.
Загальнодержавне значення мають:
1) об'єкти, що забезпечують виконання державою своїх функцій, її обороноздатність та економічну незалежність, об'єкти права власності Українського народу і майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема:
майно, що забезпечує діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування і використовується за цільовим призначенням, майно Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, майно Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України і митних органів;
надра, корисні копалини загальнодержавного значення, водні ресурси та інші природні ресурси, що є об'єктами права власності Українського народу;
єдині майнові комплекси підприємств з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництва, їх підрозділи та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
єдині майнові комплекси сортовипробувальних станцій, інших організацій з експертизи сортів рослин та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
золотий і валютний фонди, запаси та державні матеріальні резерви;
емісійна система, єдині майнові комплекси підприємств, установ та організацій, що забезпечують емісію та зберігання грошових знаків і цінних паперів та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
радіотелевізійні передавальні центри, а також об'єкти, що забезпечують зв'язком органи законодавчої та виконавчої влади;
державні радіоканали та телевізійні канали;
об'єкти мережі урядового, фельд'єгерського та спеціального поштового зв'язку;
інші об'єкти права державної власності, що забезпечують виконання державою своїх функцій;
2) об'єкти, що використовуються для забезпечення соціального розвитку, збереження та збільшення культурного, науково-технічного потенціалу, духовних цінностей, зокрема:
єдині майнові комплекси, що розробляють і здійснюють виробництво основної продукції космічного призначення, та об'єкти космічної діяльності (космічна техніка), які визначаються згідно з Законом України "Про космічну діяльність";
Національний архівний фонд, архівні установи, архіви, архівні підрозділи, архівні відділи та бібліотеки;
єдині майнові комплекси підприємств, установ, організацій Національної академії наук України, галузевих академій наук з основних напрямів досліджень та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
об'єкти культури, мистецтва, архітектури, меморіальні комплекси, заповідники, парки та інші об'єкти загальнонаціонального значення;
об'єкти охорони здоров'я, освіти, культури, фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів;
3) об'єкти, здійснення контролю за діяльністю яких з боку держави гарантує захист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, використання або реалізації небезпечної продукції, послуг чи небезпечних виробництв, зокрема:
єдині майнові комплекси підприємств з виготовлення та ремонту всіх видів зброї та боєприпасів, які є на озброєнні Збройних Сил України та Служби безпеки України;
єдині майнові комплекси підприємств з випуску наркотичних, бактеріологічних, біологічних, психотропних, сильнодіючих хімічних та отруйних речовин (крім аптек) та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
єдині майнові комплекси підприємств, що забезпечують провадження діяльності у сфері обігу зброї та радіоактивних речовин та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
захисні споруди цивільної оборони;
полігони, будови, споруди та устаткування для захоронення твердих промислових та побутових відходів, скотомогильники;
4) об'єкти, що забезпечують життєдіяльність держави в цілому, зокрема:
структурні підрозділи єдиних майнових комплексів підприємств і організацій, що забезпечують постійне розміщення та зберігання державних резервів і мобілізаційних запасів;
установи виконання покарань;
єдині майнові комплекси підприємств геологічної, картографічної, гідрометеорологічної служб, служби контролю за станом навколишнього природного середовища та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
об'єкти державних систем стандартизації, метрології та сертифікації продукції;
єдині майнові комплекси підприємств авіаційної промисловості та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
автомобільні дороги, крім тих, що належать підприємствам, до першого розгалуження їх за межами території таких підприємств;
єдині майнові комплекси підприємств, що здійснюють виробництво основної залізничної техніки (електровози, тепловози, дизель-поїзди, вагони) та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
єдині майнові комплекси підприємств залізничного транспорту разом з інфраструктурою;
єдині майнові комплекси метрополітену, підприємств міського електротранспорту;
майно, що забезпечує цілісність об'єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі;
атомні електростанції, гідроелектростанції з греблями, що забезпечують водопостачання та проведення гідромеліоративних робіт;
магістральні нафто-, газо-, аміакопроводи та магістральний трубопровідний транспорт, що обслуговують потреби держави в цілому, підземні нафто- та газосховища;
майнові комплекси підрозділів пожежної охорони (пожежні депо, пости, адміністративні приміщення);
транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією пожеж, наслідків стихійного лиха;
об'єкти інженерної інфраструктури та упорядження населених пунктів, у тому числі мережі, споруди, устаткування, що призначені для забезпечення постачання споживачам води, газу, тепла, а також відведенням і очищенням стічних вод;
майнові комплекси структурних підрозділів хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств, що забезпечують розміщення і зберігання зерна державного резерву;
єдині майнові комплекси підприємств з виробництва харчової солі та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
акваторії портів, причали всіх категорій і призначень, причальні у портах і гідрографічні споруди, набережні причалів, захисні споруди та системи сигналізації, портові системи інженерної інфраструктури та споруди зв'язку, енерговодопостачання та водовідведення, автомобільні дороги та залізничні колії (до першого розгалуження їх за межами території порту), навчальний та гідрографічний флот, майнові комплекси судноплавних інспекцій;
водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, міжгосподарські меліоративні системи, гідротехнічні захисні споруди;
єдині майнові комплекси підприємств, що виготовляють спирт та акції (частки, паї) господарських товариств, створених на основі таких підприємств і структурних підрозділів;
єдині майнові комплекси підприємств, що входять до складу Національно-виробничого об'єднання "Масандра" та державного підприємства "Завод шампанських вин "Новий світ";
майнові комплекси аеропортів та злітно-посадкові смуги, що мають стратегічне значення;
кладовища, крематорії, колумбарії або інші будівлі чи споруди, призначені для організації поховання померлих.
3. Об'єкти права державної власності, визначені у частині другій статті 5 цього Закону, не підлягають приватизації незалежно від їх включення до Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, який затверджується Верховною Радою України.
4. За погодженням з Кабінетом Міністрів України приватизуються:
єдині майнові комплекси підприємств, що мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг);
єдині майнові комплекси підприємств оборонно-промислового комплексу, що підлягають конверсії згідно з відповідною програмою;
інші об'єкти, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, або об'єкти підприємств, що мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг). (АМКУ)
5. Перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, який включає перелік підприємств, установ, організацій, які перебувають у державній власності, господарських товариств, у статутних капіталах яких є частки, що належать державі, та які заборонені до приватизації і не підпадають під критерії, визначені частиною другою статті 5 цього Закону, затверджує Верховна Рада України.
Ліквідація та реорганізація (реструктуризація) підприємств, що включені до Переліку та які не підлягають приватизації відповідно до статті 5 цього Закону та інших законів, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Стаття 6. Суб'єкти приватизації
1. Суб'єктами приватизації є:
державні органи приватизації;
покупці (їх представники).
Стаття 7. Державні органи приватизації
1. Державну політику у сфері приватизації реалізують Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.
2. Державні органи приватизації у межах своїх повноважень:
1) змінюють у процесі приватизації організаційну форму підприємств, що перебувають у державній власності;
2) здійснюють повноваження власника державного майна у процесі приватизації;
3) забезпечують продаж:
майна, що перебуває у державній власності, у процесі його приватизації, у тому числі майна ліквідованих підприємств-банкрутів, об'єктів незавершеного будівництва, а також акцій (часток, паїв), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності;
акцій (часток, паїв) корпоративних підприємств, внесених до статутного капіталу холдингових та державних акціонерних компаній;
земельних ділянок, що перебувають у державній власності і на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації;
4) приймають рішення про приватизацію,
5) утворюють комісії з приватизації, конкурсні та аукціонні комісії;
6) затверджують плани приватизації майна, що перебуває у державній власності, плани розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації;
7) розробляють і подають Кабінету Міністрів України проекти державних програм приватизації;
8) укладають договори про:
проведення підготовки об'єктів до приватизації та їх продажу;
проведення незалежної оцінки майна у процесі приватизації;
проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
проведення екологічного аудиту об'єктів приватизації у передбачених законодавством випадках;
розроблення документації із землеустрою;
9) виступають з боку держави засновником господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності;
10) беруть участь у розробленні міжнародних договорів України з питань державної власності та її використання;
11) забезпечують захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також акцій (часток, паїв), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності;
12) здійснюють контроль за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна.
3. Фонд державного майна України виступає правонаступником державних підприємств стосовно суб'єктів господарювання раніше створених за їх участю або набутих за інших підстав, у тому числі щодо внесків держави до статутних капіталів недержавних суб'єктів господарювання.
4 Продаж майна, що належить Автономній Республіці Крим здійснюють органи, утворені Автономною Республікою Крим.
5. Продаж майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюють органи, створені відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та їм підпорядковані, підзвітні і підконтрольні.
Органи місцевого самоврядування можуть делегувати повноваження щодо приватизації комунального майна державним органам приватизації за умови відшкодування їх витрат, пов'язаних з продажем такого майна.
6. Фонд державного майна України у межах повноважень, покладених на нього Верховною Радою України, виконує функції, які відповідно до чинних міжнародних угод про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності, укладених між державами - колишніми республіками СРСР, здійснюють органи, уповноважені розпоряджатися державним майном, та здійснює заходи щодо розпорядження відповідними об'єктами та майном згідно із законодавством.
Стаття 8. Покупці
1. Покупцями об'єктів приватизації можуть бути:
фізичні особи - громадяни України та іноземці;
юридичні особи, зареєстровані згідно із законом, крім осіб, передбачених частиною третьою цієї статті;
юридичні особи, зареєстровані згідно із законодавством інших держав, крім осіб, передбачених частиною третьою цієї статті.
2. Для спільної участі у приватизації громадяни України в установленому законом порядку можуть створювати господарські товариства, у тому числі із членів трудового колективу.
Господарське товариство, що створюється членами трудового колективу підприємства, яке приватизується, засновується на підставі рішення загальних зборів, у яких узяло участь понад 50 відсотків працівників підприємства або їх уповноважених представників.
3. Не можуть бути покупцями:
юридичні особи, у яких частка державної власності перевищує 25 відсотків;
органи державної влади;
працівники державних органів приватизації;
особи, зазначені в частині першій цієї статті, договори купівлі-продажу об'єктів приватизації з якими було розірвано раніше у зв'язку з невиконанням ними договірних умов.
4. Покупці - юридичні особи зобов'язані подати державному органу приватизації документ про розподіл статутного капіталу серед учасників на момент подання заяви на участь у приватизації.
Відповідальність за достовірність відомостей у поданому документі покладається на покупця згідно із законом.
5. Продаж об'єктів приватизації разом із земельними ділянками іноземним громадянам, юридичним особам інших держав здійснюється з урахуванням обмежень, визначених Земельним кодексом України.
Стаття 9. Контрольні комісії з питань приватизації
1. З метою забезпечення контролю за виконанням Державної програми приватизації (далі - Програма), додержанням законодавства про приватизацію та проведенням аналізу її результатів з числа народних депутатів України утворюється Спеціальна контрольна комісія Верховної Ради України з питань приватизації.
2. Положення про Спеціальну контрольну комісію з питань приватизації та її склад затверджує Верховна Рада України.
3. З метою забезпечення контролю за додержанням законодавства та ходом відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим і комунального майна, проведення аналізу його результатів Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради можуть утворювати відповідні контрольні комісії.
Розділ II. ПЛАНУВАННЯ ПРИВАТИЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО МАЙНА
Стаття 10. Державна програма приватизації
1. Програма, в якій визначаються мета, пріоритети, завдання та умови приватизації, розробляється Фондом державного майна України, затверджується законом України строком на п'ять років і діє до затвердження наступної Державної програми приватизації.
2. У Програмі визначаються:
класифікація об'єктів приватизації за групами;
заходи, пов'язані з підготовкою об'єктів до приватизації та їх продажем;
порядок застосування способів приватизації;
особливості приватизації окремих груп об'єктів;
напрями використання коштів, які згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік спрямовуються на здійснення заходів, пов'язаних з проведенням приватизації державного майна;
заходи щодо організаційного та інформаційного забезпечення виконання Програми.
Стаття 11. Формування завдань з приватизації
1. Завдання щодо обсягу надходження коштів до державного бюджету визначаються у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
2. Перелік об'єктів приватизації, продаж яких повинен забезпечити виконання завдань з надходження коштів до Державного бюджету України, отриманих від приватизації у наступному бюджетному періоді, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України.
3. Кабінет Міністрів України визначає в установленому порядку прогнозне завдання щодо обсягу надходження коштів від приватизації до державного бюджету на наступний бюджетний період згідно з Основними напрямами бюджетної політики.
Стаття 12. Передприватизаційна підготовка об'єктів права державної власності
1. Передприватизаційна підготовка може передувати прийняттю рішення про приватизацію державного майна.
Передприватизаційна підготовка державних підприємств проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням вимог законодавства про захист економічної конкуренції у період до їх передачі Фонду державного майна України для приватизації.
2. Проведення передприватизаційної підготовки передбачає:
реорганізацію державних підприємств шляхом їх злиття, поділу, приєднання, перетворення окремих об'єктів права державної власності. Реорганізація підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, здійснюється виключно за погодженням з Кабінетом Міністрів України;
виявлення державного майна, що не підлягає приватизації, у тому числі матеріальних носіїв секретної інформації, та визначення умов його подальшого використання з обов'язковим внесенням пропозицій Кабінету Міністрів України щодо визначення органу, який управлятиме таким майном;
проведення інвентаризації та зарахування на бухгалтерський облік, у тому числі об'єктів права інтелектуальної власності;
виявлення об'єктів соціально-культурної, побутової сфери, визначення умов їх подальшого функціонування, здійснення передачі в установленому порядку таких об'єктів у власність відповідних територіальних громад або державним органам приватизації для подальшого продажу відповідно до законодавства;
виявлення об'єктів державного житлового фонду для передачі в установленому порядку таких об'єктів у власність відповідних територіальних громад;
виявлення іншого державного майна, яке тимчасово не використовується, та визначення умов його подальшого використання в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
уточнення складу виробничих потужностей мобілізаційного призначення та обсягів запасів мобілізаційного резерву з урахуванням доцільності їх подальшого збереження;
списання майна, що фізично та морально застаріло, не підлягає відновленню і не може бути об'єктом приватизації;
проведення досудової санації підприємств;
виділення із складу підприємств структурних підрозділів, що можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні юридичні особи із складанням розподільного балансу;
оформлення державних актів на право власності або договорів оренди на земельні ділянки;
визначення можливостей подальшого використання об'єктів незавершеного будівництва, у тому числі щодо залучення інвесторів до їх добудови;
визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками, виготовлення технічної документації, зокрема технічного паспорта земельної ділянки;
здійснення інших заходів, визначених законодавством.
3. Підготовка до приватизації акцій (часток, паїв), що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, включає визначення в установчих документах таких суб'єктів розміру акцій (часток, паїв), що належать державі, у порядку, встановленому Фондом державного майна України. З цією метою державні органи приватизації у порядку, встановленому законодавством та установчими документами підприємств:
ініціюють визначення часток (паїв) засновників підприємств, у майні яких є державна частка;
визначають розмір часток (паїв), що належать державі у статутному капіталі таких підприємств;
узгоджують з іншими засновниками (учасниками) внесення відповідних змін до установчих документів.
4. Проекти передприватизаційної підготовки підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, а також підприємств, що мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), погоджуються з Кабінетом Міністрів України.
5. На час проведення передприватизаційної підготовки підприємств стосовно них припиняється дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині передачі в оренду єдиних майнових комплексів або структурних підрозділів цих підприємств.
6. Передприватизаційна підготовка об'єктів, право державної власності на які визнано відповідно до чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, може передбачати оформлення такого права власності, зокрема шляхом прийняття відповідними уповноваженими органами управління рішення про створення на базі зазначених об'єктів державних підприємств.
Розділ III. ПОРЯДОК ПРИВАТИЗАЦІЇ
Стаття 13. Порядок приватизації
1. Порядок приватизації об'єктів середньої та великої приватизації передбачає:
перевірку наявності інформації про об'єкти державної власності, що підлягають приватизації, у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності;
прийняття рішення про приватизацію;
утворення комісії з приватизації;
опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію;
проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємства, що приватизується;
проведення у випадках, передбачених законодавством, екологічного аудиту об'єкта приватизації;
затвердження плану приватизації або плану розміщення акцій акціонерних товариств, утворених у процесі приватизації та корпоратизації, та їх виконання.
2. Порядок приватизації об'єктів малої приватизації, об'єктів незавершеного будівництва, акцій (часток, паїв), що належать державі у статутних капіт