343,7 млн грн до бюджету та нові правила гри: як «Земельний банк» запустив прозорий ринок суборенди державних сільгоспземель у 2024 році
Фонд державного майна України підбив підсумки роботи проєкту «Земельний банк» за перші три місяці діяльності. За цей період проєкт вже приніс 343,7 млн грн з ПДВ до бюджетів різних рівнів, демонструючи успішний старт ініціативи та її значний потенціал для розвитку аграрного сектору України.
За період з жовтня по грудень 2024 року ТОВ «Державний земельний банк» провів 266 успішних онлайн-аукціонів із передачі в суборенду державних сільськогосподарських земель загальною площею
23 296 гектарів у 15 областях України. З них уже укладено 175 договорів суборенди на земельні ділянки площею 10 847 га. Загальна сума всіх переможних ставок разом із ПДВ склала 757 млн грн.
«Проєкт «Земельний банк» успішно досяг своєї головної мети — створення прозорого механізму передачі державних земель в користування українським аграріям. Особливо важливо, що 68% переможців торгів — це малі фермерські господарства та агропідприємства зі штатом до 60 працівників. Це підтверджує, що проєкт дійсно працює на підтримку малого та середнього бізнесу в аграрному секторі», — зазначила очільниця ФДМУ Іванна Смачило.
Висока конкуренція на аукціонах, де в середньому 9 учасників змагаються за кожен лот, призвела до зростання стартової вартості суборенди земель у 8,6 раза. Найбільша конкуренція спостерігалася у Вінницькій області (в середньому 22 учасники на лот) та Кіровоградській області (в середньому 11 учасників на лот). Унаслідок активної боротьби за лоти середня вартість суборенди за гектар сягнула
27 106 грн, а в окремих регіонах (Вінницькій та Кіровоградській областях) перевищила 33 тис. грн/га. Рекордсменом стала ділянка у Черкаській області, де вартість суборенди досягла 47 077 грн/га.
Запуску «Земельного банку» передувала масштабна підготовча робота. Протягом 2024 року було:
-
Завершено формування повноцінної законодавчої бази: внесено зміни до Бюджетного кодексу України щодо розподілу орендної плати (90% до державного бюджету, 10% до місцевих бюджетів), а також затверджено низку постанов КМУ, що регулюють діяльність проєкту та механізми передачі земель
-
Створено перший державний оператор — ТОВ «Державний земельний банк», 100% статутного капіталу якого належить державі
-
Розпочато проведення онлайн-аукціонів з суборенди державних с/г земель на платформі «Прозорро.Продажі»
Ярослав Ярославський, генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк», підкреслює: «Лише три місяці минуло зі старту торгів, а результати вже говорять самі за себе: місцеві аграрії активно проявляють інтерес до державних земель, пропонуючи конкурентні ставки. Загалом отримано 2476 пропозицій від учасників торгів, що свідчить про довіру до проєкту та його механізмів. «Земельний банк» не просто запроваджує нові правила на ринку, а кардинально змінює підхід до використання державних сільгоспземель, створюючи нові можливості для аграріїв та підтримки економіки країни».
Успішному запуску «Земельного банку» сприяла підтримка з боку проєкту USAID/UKaid «Діяльність у рамках реформи державних підприємств України» (SOERA). Зокрема, була надана допомога у створенні інтерактивної мапи для вибору земельних ділянок та оновленні вебсайту «Земельного банку». У грудні сторони підписали меморандум про співпрацю, що закріпив експертну підтримку проєкту SOERA у забезпеченні прозорості та ефективності реалізації «Земельного банку».
Наразі «Земельний банк» продовжує активну роботу з розширення географії проєкту та проведення нових онлайн-аукціонів з суборенди у 2025 році. Слідкуйте за доступними земельними ділянками на офіційному сайті проєкту та беріть участь у відкритих прозорих аукціонах у державній системі «Прозорро.Продажі».
Нагадаємо, «Земельний банк» – це ініціатива Фонду державного майна України, спрямована на створення прозорого ринку суборенди державних сільськогосподарських земель.