Послідовність проведення приватизаційних онлайн-аукціонів

Хочете дізнатися, як відбувається приватизація державного майна в Україні? Далі розповімо про різні види аукціонів, гарантійний внесок та переваги системи аукціонів.
Два типи аукціонів
У приватизації використовуються два формати аукціонів: трираундовий англійський та гібридний голландський.
- Англійський аукціон – це класичний формат, де учасники змагаються, підвищуючи ставки. Виграє той, хто запропонує найвищу ціну.
- Гібридний голландський аукціон – спочатку ціна знижується, а потім учасники змагаються, підвищуючи ставки.
Послідовність проведення аукціонів
- Перший аукціон проходить за англійським форматом.
- Другий аукціон – також англійський, проте стартова ціна знижена на 50% від початкової, яка залишається такою для подальших аукціонів.
- Третій аукціон – гібридний голландський. Ціна автоматично знижується «голландським» способом — мінімально до 1% від оголошеної стартової вартості. Той учасник, який першим «зупинить» падіння, фіксує ціну. за наявності більше одного учасника аукціону розпочинається етап підвищення у два етапи, коли всі учасники можуть запропонувати вищу суму.
- Четвертий аукціон за гібридним голландським форматом проводять тільки в разі зриву третього. Формат залишається таким самим, як і під час третього аукціону.
У ситуації, коли на аукціон у системі «Прозорро.Продажі» подано лише одну заявку, цей учасник визнається переможцем. Ціна продажу в такому разі відповідає закритій пропозиції, яку єдиний учасник зареєстрував у системі під час прийому пропозицій, але не нижче стартової ціни.
Окремо слід зауважити, що аукціони великої приватизації відбуваються лише в англійському форматі без зниження стартової ціни.
Гарантійний внесок як запобігання «зриву» аукціонів
Кожен учасник перед торгами вносить гарантійний внесок в розмірі 20% від стартової ціни лота для об'єктів малої приватизації. Якщо учасник не перемагає, внесок повертається повністю. У разі відмови переможця аукціону від підписання протоколу аукціону або від укладення договору купівлі-продажу, або у разі несплати ним ціни продажу об’єкта приватизації у строк, встановлений законом, гарантійний внесок йому не повертається та підлягає перерахуванню до бюджету.
Якщо два англійські аукціони поспіль зриваються для наступних торгів гарантійний внесок встановлюється в розмірі, який є більшим: 50 відсотків стартової ціни об’єкта малої приватизації або 30 розмірів мінімальних заробітних плат станом на 1 січня року, в якому оприлюднюється інформаційне повідомлення.
Для об'єктів великої приватизації сума гарантійного внеску складає 5% від стартової ціни лота.
Переваги такої системи аукціонів
Система приватизаційних аукціонів в Україні дає змогу Фонду держмайна залучати широке коло інвесторів, створюючи умови для активної конкуренції та прозорого ціноутворення. Різні формати (англійський та гібридний голландський), можливість коригування стартової ціни та механізм гарантійного внеску забезпечують:
- максимальні надходження до бюджету, адже у разі наявності високого попиту ціна може суттєво зростати;
- справедливу конкуренцію серед учасників, які мають рівні умови для участі;
- захист від недобросовісних учасників, оскільки гарантійний внесок застерігає від умисного зриву торгів.
Таким чином, держава отримує сучасний ринковий інструмент продажу майна, що поєднує гнучкість та безпеку для всіх сторін процесу.
Детальніше про те як відбуваються аукціони в англійському та гібридному голландському форматах розповімо у наступних дописах.