Майже 600 млн гривень надходжень – підсумки півріччя торгів «Земельного банку» в системі Прозорро.Продажі

За підсумками півріччя онлайн-аукціонів «Земельного банку» понад 20 тисяч гектарів державних земель передано в законне користування на прозорих і конкурентних умовах.
584,9 млн грн з урахуванням ПДВ сплачено за право користування державними сільськогосподарськими землями в межах проєкту «Земельний банк». Цим проєктом Фонд держмайна України запустив прозорий ринок оренди державних земель.
«За шість місяців роботи «Земельного банку» ми бачимо, що прозорі онлайн-аукціони справді змінюють підхід до управління державними землями. В середньому 7 учасників змагаються за кожен лот, завдяки цьому стартова вартість суборенди земель зростає у 8 разів. Це приклад нової якості управління державними активами, коли земля працює на економіку та створює можливості для аграрного бізнесу по всій країні», — зазначила Перша віцепрем'єр-міністерка України — Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
З 1 жовтня 2024 року у системі «Прозорро. Продажі» проведено 506 онлайн-аукціонів суборенди державних сільськогосподарських земель загальною площею 35 235 гектарів у 17 областях України. За результатами 271 — укладено договори суборенди на земельні ділянки площею 20 521 га.
«За пів року з моменту запуску проєкт «Земельний банк» показує дуже хороші результати. Прозорі аукціони у системі «Прозорро.Продажі» – це не лише залучення інвестицій, але й антикорупційний ефект, адже земля передається в оренду чесно та відкрито. Щорічні надходження до бюджету – це значна підтримка для країни, яка воює, та її відновлення. «Земельний банк» демонструє, як державні ініціативи можуть працювати ефективно для економічного зростання та зміцнення України. І найголовніше – з кожним тижнем проєкт набирає обертів», — підкреслив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
У середньому за лоти «Земельного банку» змагаються 8 учасників на торги. В результаті конкуренції вартість суборенди в середньому зростає майже в 7 разів. Найактивніше учасники змагалися за ділянки у Вінницькій області (в середньому 22 учасники на лот), Полтавській та Черкаській областях (в середньому 14 учасників на лот).
«Механізм онлайн-аукціонів суборенди державних земель довів свою ефективність: завдяки високій конкуренції ціна за гектар суттєво зросла, а сама процедура стала максимально прозорою та доступною. Середня вартість суборенди землі на сьогодні становить 28,5 тис. гривень з ПДВ за гектар, що є показником довіри ринку до цього механізму. За пів року роботи «Земельного банку» отримано ефект для держави в розмірі майже 600 млн грн — це реальний результат, який демонструє, що реформа виводить державні землі з тіні та створює чесні й рівні умови для всіх учасників аграрного ринку», — наголосив Ігор Тимошенко, заступник Голови Фонду державного майна України.
За пів року торгів надійшло 3 463 пропозиції — здебільшого від малих і середніх фермерських господарств та аграрних підприємств. Це демонструє, що механізм суборенди державних земель працює, а попит на ці можливості залишається стабільно високим.
«69,1% переможців торгів «Земельного банку» — малий та середній агробізнес. Це говорить про високий інтерес до державних сільсьгоспземель і можливостей, які відкриває проєкт. Ми бачимо, що різні учасники ринку довіряють цьому механізму, пропонують конкуренту вартість та готові працювати на результат. Серед наших суборендарів є ті, хто уклали понад 20 договорів суборенди, і вже активно засіває ці землі. Це передусім про довіру, стабільність і прагнення ефективно використовувати кожен гектар. Земля має працювати на державу — і вона працює!», — зазначив Ярослав Ярославський, генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк».
Серед регіонів за найвищою середньою ціною за гектар лідером є Івано-Франківська область — 47,5 тис. грн разом з ПДВ. Водночас найвищу вартість за гектар за підсумками півріччя має земельна ділянка площею 191 га на Черкащині —- 56 тис. грн разом з ПДВ.
«Вже за перші пів року роботи в системі Земельний банк став лідером за кількістю залучених коштів серед усіх організаторів земельних торгів, що відбуваються на Прозорро.Продажі з осені 2021 року. Сьогодні ми бачимо, що державні сільгоспземлі користуються попитом, а вартість суборенди за підсумками торгів зростає майже у 7 разів. Тоді як в середньому на земельних торгах вартість ділянок зростає вдвічі. Висока конкуренція та зростання ціни свідчать, що через онлайн-аукціони держава ефективно управляє землями, зберігаючи їх у власності та генеруючи надходження до бюджетів», — розповідає СЕО Прозорро.Продажі Сергій Бут.
Станом на 3 квітня в електронній системі «Прозорро.Продажі» доступні 394 земельні ділянки для суборенди загальною площею майже 12 тис. га. Серед наразі доступних ділянок є найбільший лот першого пулу «Земельного банку» — ділянка площею 3969 гектарів у Кіровоградській області. Її стартова ціна становить 13,7 мільйона гривень, а повторний аукціон заплановано на 22 квітня. Найменша ділянка — площею 0,03 гектар — розташована на Закарпатті. Загалом з початку проєкту було оголошено 966 аукціонів у 18 областях України щодо земель площею 42 223 гектарів.
Підсумки півріччя «Земельного банку» свідчать про успішну реалізацію прозорого механізму оренди державних с/г земель. В результаті роботи проєкту державні сільгоспземлі поступово виходять із тіні та на конкурентних умовах стають доступними для всіх зацікавлених в її ефективності обробітку. Відкриті аукціони суборенди вже стали важливим інструментом розвитку аграрного сектору та забезпечення стабільних надходжень до бюджету.
«Земельний банк» готує до оголошення на торги із суборенди другий пул державних сільгоспземель. Стежте за доступними земельними ділянками на офіційному сайті проєкту та беріть участь у відкритих прозорих аукціонах у державній системі «Прозорро.Продажі».