Що таке гарантійний та реєстраційний внески?

- Що таке гарантійний внесок?
Участь в аукціонах з приватизації державного майна передбачає внесення потенційними покупцями гарантійного внеску, що є частиною регуляторної бази цих процесів. З економічного погляду, гарантійний внесок виконує функцію фінансової застави, яка підтверджує серйозність намірів учасника щодо придбання державного активу та забезпечує виконання ним своїх зобов'язань у разі перемоги на торгах.
Стандартний розмір гарантійного внеску для об'єктів малої приватизації встановлюється на рівні 20% від стартової ціни об'єкта, який виставляється на торги. Для об'єктів великої приватизації - у розмірі 5% від стартової ціни. Ця сума є обов'язковою умовою для допуску до участі в аукціоні та слугує фінансовою відповідальністю учасника.
Водночас законодавством враховуються ситуації, коли попередні спроби приватизації виявилися невдалими через недобросовісну поведінку переможців. У випадку, якщо два послідовні аукціони з продажу одного й того ж об'єкта не відбулися з цієї причини, умови участі в наступному аукціоні стають більш жорсткими. Розмір гарантійного внеску для таких торгів визначається як більша з двох величин: 30 мінімальних заробітних плат або 50% від стартової ціни об'єкта (яка сума більше – та і буде гарантійним внеском). Таке коригування спрямоване на підвищення фінансової відповідальності учасників та забезпечення успішного завершення процесу приватизації.
- Що таке реєстраційний внесок?
Реєстраційний внесок у процесі приватизації державного майна являє собою обов'язкову плату, що стягується з потенційних покупців за факт подання заяви на участь в аукціоні. Цей фінансовий інструмент є частиною процедури допуску до торгів та має чітко визначений розмір, прив'язаний до встановленого державою рівня мінімальної заробітної плати.
Для об'єктів малої приватизації розмір реєстраційного внеску становить 0,2 мінімальної заробітної плати станом на 1 січня поточного року. Водночас для об'єктів великої приватизації, які характеризуються значною вартістю та стратегічним значенням, розмір цього внеску є суттєво вищим і сягає 10 мінімальних заробітних плат.
Сплата реєстраційного внеску здійснюється потенційним покупцем на відповідний рахунок оператора електронного майданчика, через який проводяться торги. Важливо зазначити, що ці кошти не залишаються у розпорядженні оператора, а протягом п'яти робочих днів з моменту завершення аукціону в обов'язковому порядку перераховуються до державного бюджету. Таким чином, реєстраційний внесок виконує не лише функцію підтвердження серйозності намірів учасника, але і є одним із джерел надходження коштів до державного бюджету.
- Чи повертається гарантійний та реєстраційний внески?
Учасники приватизаційних аукціонів, які не здобули перемоги, можуть розраховувати на повне повернення внесеного ними гарантійного платежу, що забезпечує збереження їхніх фінансових ресурсів. Натомість для переможця торгів сума гарантійного внеску автоматично зараховується як частина кінцевої вартості придбаного державного майна і тому не повертається.
Важливо зазначити, що реєстраційний внесок, який є платою за можливість участі в аукціоні, не підлягає поверненню незалежно від результатів торгів.


